AngolÉrthetően

All we have is words...

2012. augusztus 31. - Angolerthetoen

Most, hogy lassan a nyári uborkaszezon végére érünk, ismét aktuálissá válik a szótanulás. Ha igazán önmagam akarnék maradni, akkor azt mondanám, a szótanulás mindig aktuális. A kevés de kitartó munka, a kicsi, mindennapos gyakorlás a kulcs hosszú távú céljaink eléréséhez... Csak nem tűnik úgy, mintha ismételném magam? Hagyjuk is a melodrámát és merítsünk a nyelvtanítás módszertanából!

Lássuk mit mond a majdnem mindentudó módszertan arról, hogy hogyan lehet megkönnyíteni a szótanulást. Néhány tipp és trükk azokra a helyzetekre, amikor már torkig vagy a szavakkal, de meg kell tanulnod őket.

Az egyik trükk, amivel sokan találkozhattak a kurzuskönyvekben az ún. "linguistic set"-ek alkalmazása. Ez a roppant elegánsnak és szakszerűnek tűnő szókapcsolat hirtelen értelmet nyer, ha szócsoportoknak vagy szócsaládoknak nevezzük el őket. A nagy trükk abban áll, hogy két egyszerű eszközzel könnyebbé és gyorsabbá tesszük a szótanulást. Melyek ezek?

Az első - ahogyan a név is sugallja - a csoportosítás. Alkossunk szócsoportokat valamilyen szempont alapján, amire könnyen emlékszünk. Például ha sorba állítható dolgokat (pl.: színeket) tanulunk, érdemes sorba állítani őket. Ez nem feltétlenül kell, hogy kövessen valami merev logikát, a lényeg, hogy mi emlékezzünk rá. Ha nincs sorrend, mi is kitalálhatunk magunknak. Vagy, ha nem találunk sorrendet, rímekbe is szedhetjük a szavainkat, ezáltal megint csak megkönnyítve a dolgunkat. Ez nem egy új találmány - ahogyan a legtöbb módszertani dolog nem az - szinte minden mondóka és gyermekvers ilyen. Emlékezetessé tesznek valamit, ami önmagában nem különösebben izgalmas. (Ki emlékszik még a Heads Shoulders... mondókára?! Nem véletlen, hogy fentről lefelé halad.)

A rímek és a sorrend is hasznos, de még ennél is többet hozhatunk ki az időnkből, ha azt is tudjuk, hogy szócsoportjainknak nem célszerű 7 elemnél kisebbnek, sem pedig 15 elemnél nagyobbnak lennie. A hetes amúgy is mágikus számnak  tűnik, ha szavakról van szól. A statisztikák szerint az átlagos tanulónak hétszer kell találkoznia egy szóval ahhoz, hogy meg is tanulja. Mindenki szeretne egyszerre sok szót megtanulni, és én még emlékszem az A4 lapnyi szósorokra... Azonban ez csalóka. Ha túl sok dolgot akarunk megjegyezni, akkor az agyunk nem, vagy csak nehezebben fogja megjegyezni őket, ha nincs semmi, ami kapcsolatot teremtene a tanulandó szavak között. A fejünk ugyanis - a közhiedelemmel ellentétben - nem memóriatár. Összefüggést próbál keresni a dolgok között, valamit ami kapaszkodóként szolgálhat, logikai, mennyiségi, időbeli vagy bármilyen más támpontot, ami segíthet. Miért ne könnyítenénk meg a saját dolgunkat, ha megtehetjük?

[caption id="attachment_1258" align="aligncenter" width="600"] Indeed[/caption]

Ha van egy hosszú szó-sorunk, akkor célszerű felbontani őket ilyen kisebb szócsoportokra. Természetesen nem minden szó alkalmas erre a fajta tanulásra. A létige formáinak megtanulásához például kifejezetten ellenjavallt.

A másik trükk szintén a csoportokkal van összefüggésben, azonban egészen máshonnan ered. Mivel sok szó között rokonság van, ezért hasonlóan néznek ki, sőt hasonló jelentéssel is bírnak. Az angolban sok szónál bizonyos mássalhangzók csoportja jelzi a rokonságot. A szavak tanulásakor ezt a tényt kihasználhatjuk. Vannak olyan mássalhangzócsoportok - ún. "consonant clusterek" - amelyek rendelkeznek egyfajta szemantikai értékkel is, magyarul: jelentenek valamit. Ezeket én mássalhangzótömböknek hívom.

Ez azt jelenti, hogy a legtöbb olyan szó, amiben megtalálhatjuk őket, hasonló jelentéssel bír. Ilyen mássalhangzócsoport például az S-Q-U sorozat. Jelentése: Összenyomni és folyadékot kikényszeríteni valamiből. Lássunk néhány példát: squeeze, squirt, squelch, squash, squeak és a többi...

[caption id="attachment_1243" align="aligncenter" width="640"] Squeezing meaning drop by drop[/caption]

 Ez látszólag kevésbé hasznos, hiszen senki nem bifláz be egy szótárat, amiben így követik egymást a szavak. A mássalhangzótömbök ismerete mégis előnyös lehet, hiszen számtalan alkalommal találkozhatunk olyan szavakkal, aminek a jelentésben nem vagyunk biztosak. A mássalhangzótömbök ilyen esetekben nyújthatnak támpontot. Ugyanakkor fontos tudni, hogy nem minden szó ered ugyanabból a szótőből, vagyis nem minden szó bír hasonló jelentéssel, ha benne van egy adott tömb. Ezen felül, ahogyan a szavak értelmezésénél mindig, itt is nagyon fontos a kontextus. Ha a szó nem illik a szóláncba, vagy a mondatba, akkor nagyon valószínű, hogy nem a megfelelő jelentést választottuk...

süti beállítások módosítása