Egy múltkori Facebook posztban beígértem, hogy leszállítom a megoldást. Kerestem - kutattam, választ is találtam. Ez a poszt azonban erősen gondolkodós lesz, úgyhogy nekem is figyelnem kell!
Kezdjünk is rögtön egy példamondattal:
(1) The President could not ratify the treaty.
Mit jelent a fenti mondat? A kérdés nem olyan egyszerű, mint amennyire tűnik, mert a fenti mondat kétértelmű. Már miért lenne az? Nos, azért, mert a "not" tagadószó egyaránt tartozhat a "could" módbeli segédigéhez, és az "ratify the treaty" szólánchoz is, ami az állítmány szerepét tölti be a mondatban. Fogalmazzuk át a mondatot, hogy mindkét értelmezést egyértelművé tegyük: az (1) mondat egyaránt jelentheti mindkét alábbi mondatot (1a),(1b) fordítás (1c),(1d).
(1a) It would not be possible for the president to ratify the treaty.
(1c) Nem lenne lehetséges az elnök számára, hogy törvényerőre emelje az egyezményt.
(1b) It would be possible for the president not to ratify the treaty.
(1d) Lehetséges lenne az elnök számára, hogy ne emelje törvényerőre az egyezményt.
Mindkét értelmezés lehetségesnek tűnik. Hogy lehet ez? A fenti mondatban (1) egyáltalán nem a mondat kétértelmű, mindössze a "not" tagadószó. Mégpedig attól kétértelmű, hogy nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy mire terjed ki, mit módosít. Ezt a jelenséget szokták terjedelmi kétértelműségnek hívni, angolul scope ambiguity-ként említik. Nagyon érdekes tény, hogy összevonni csak akkor lehet a módbeli segédigét (could) és a tagadószót (not), ha a mondatot az (1a) szerint értelmezzük. Vagyis, ha az (1e) mondatot kimondjuk, akkor a két értelmezés közül már csak az első képzelhető el, a második nem.
(1e) The President couldn't ratify the treaty.
Az elnök nem tudta törvényerőre emelni az egyezményt.
Az elnök képes volt arra, hogy visszautasítsa az egyezmény törvényerőre emelését.
(1f) The president could not ratify the treaty.
Az elnök nem tudta törvényerőre emelni az egyezményt.
Az elnök képes volt arra, hogy visszautasítsa az egyezmény törvényerőre emelését.
Érdemes szem előtt tartani, hogy a fenti szabály mind a kilenc módbeli segédige (can, could, shall, should, will, would, may, might, must) esetében érvényes, sőt a "be" a "do" és a "have" esetében is! Ezért tehát nem mindegy, hogy összevonom-e a tagadószót, vagy nem. Ez persze csak egy része az összevonásra vonatkozó megfigyeléseknek, de mindenképpen hasznos tudni.